NVIDIA Yapay Zeka Veri Merkezi Patlamasından Gelen Geliri

NVIDIA Yapay Zeka Veri Merkezi Patlamasından Gelen Gelirin Yüzde 83’ünden Fazlasını Sağladı

NVIDIA Yapay Zeka Veri Merkezi Patlamasından Gelen Geliri

Gigabyte G593 SD0 NVIDIA HGX H100 8 GPU Kaydırmalı Çıkış Tepsisi 2
Gigabyte G593 SD0 NVIDIA HGX H100 8 GPU Kaydırmalı Çıkış Tepsisi 2

NVIDIA Yapay Zeka Veri Merkezi Patlamasından Gelen Geliri NVIDIA Yapay Zeka Veri Merkezi Patlamasından Gelen GeliriNVIDIA daha önce bir oyun şirketi olarak biliniyor olabilir, ancak bugün kesinlikle öyle bir şirket olmaktan çok uzak. Şirketin 24. çeyrek sonuçlarında 22,1 milyar dolar gelir elde edildi. Bunun 18,4 milyar dolarlık kısmı veri merkezi segmentinden geldi. Bazı bağlamlarda oyun yalnızca 2,9 milyar dolardı. Profesyonel görselleştirme ve otomotiv dengeyi oluşturuyor. Bunlar çok büyük sonuçlar.

NVIDIA, Yapay Zeka Veri Merkezi Patlamasından Gelen Gelirin Yüzde 83’ünden Fazlasını Sağladı

Sunucu sektöründe NVIDIA H100 sunucularının son derece iyi sattığı bir sır değil. Bu, Lenovo gibi büyük OEM’lerin ABD’de 8x H100 sunucularına bile sahip olmamasına rağmen. H100’e olan talep çok büyük ve sonuç olarak NVIDIA, parçaları satma kapasitesini arttırırken aynı zamanda önceki nesillere göre daha yüksek fiyatlar elde etmek zorunda kaldı.

ASUS ESC N8A E12 NVIDIA HGX H100 3
ASUS ESC N8A E12 NVIDIA HGX H100 3

22,1 Milyar Dolarlık bir çeyreğin ne kadar büyük olduğuyla ilgili bir bağlam için Intel’in 2023 tam yıl geliri 53,2 Milyar Dolar civarındaydı. AMD’nin 2023 geliri 22,7 milyar dolar civarındaydı. NVIDIA’nın büyük bir çeyrek geçirdiğini söylemek yetersiz kalır.

Son sözler

Belki de sonuçların en çılgın kısmı bir sonraki adımdır. NVIDIA, yalnızca H100 tasarımının bu yılki güncellemesi olan H200 hakkında değil , aynı zamanda yeni nesil B100 tasarımı hakkında da daha fazla konuşmaya başlayacak . Bu tıpkı NVIDIA’nın MI300X ile AMD’deki rakipleri Gaudi3 ile Intel , çeşitli startuplar ve büyük bulut oynatıcılar gibi müşteri/rakiplerinin hepsinin AI eğitimi ve çıkarım pazarlarının bir kısmını ele geçirmeye çalışması gibi.

Ayrıca NVIDIA’nın AI sistemleri için dikey entegrasyonunu ilerletmeye devam etmesini, Grace Superchip/Grace Hopper gibi Arm CPU’ları ve Mellanox satın alımından elde edilen ara bağlantı varlıklarını kullanarak AI yapısında cüzdan payını daha da artırmasını bekliyoruz .

QCT QuantaGrid S74 2U, NVIDIA Grace Haznesi Takılı 2
QCT QuantaGrid S74 2U, NVIDIA Grace Haznesi Takılı 2

On yıl önce en çok oyun GPU’su şirketi olarak bilindiği dönemde çok az kişinin söylediği bir şey vardı: NVIDIA’nın gelecek yıl AMD ve Intel’in gelirlerini birleştirme konusunda iyi bir şansı var.

Bazıları bugün NVIDIA’nın oyun GPU’larından şikayet etse de, veri merkezi işinden büyük gelir elde ettiği ve bazı veri merkezi ürünlerinde ihracat lisansı zorlukları görülmesine rağmen bu gelirlerin artma yolunda olduğu açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir