Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM Çift Soketli Xeon Max İçin İyi Çalışıyor

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM Phoronix’te geçtiğimiz ay boyunca Phoronix üzerinde devam eden Intel Xeon Max testinin tamamı Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR rafa monte sunucuda yapıldı. 4. Nesil Xeon Ölçeklenebilir “Sapphire Rapids” işlemciler için bu 2U çift soketli platform iyi çalışıyor ve şu ana kadar yaptığım tüm Linux testlerimde iyi bir performans sergilerken sağlam bir özellik seti de sunuyor.

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM, Supermicro’nun 4. Nesil Xeon Ölçeklenebilir ürünlerinden biri olan, özel anakart form faktörüne sahip, iki soket arasında 32 DDR5 DIMM sunan ve 350 Watt’a kadar işlemcileri işleyebilen X13DEM anakartı bulunur. X13DEM, Intel C741 yonga setine sahiptir ve başlıklar aracılığıyla hem USB 3.2 Gen1 hem de Gen2 bağlantı noktaları olmak üzere sekiz adet SATA 3.0 bağlantı noktasına, beş adet PCI Express 5.0 x16 yuvasına, iki adet PCIe 5.0 x16 AIOM yuvasına (OCP 3.0 süper seti) ve bir M.2 2280 PCIe’ye sahiptir. 5,0×4 yuvası. Bu anakart, CXL’den 32 DIMM yuvası arasında 8 TB’a kadar sistem belleği desteği sunmaya kadar 4. Nesil Ölçeklenebilir Xeon Platformundan isteyebileceğiniz hemen hemen tüm özelliklere sahiptir.

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM Yerel video bağlantısı için standart bir VGA çıkışı sunuyor; bu güzel ama sonunda daha fazla sunucu platformunda görmeye başladığımız mini-DP / DP veya HDMI ile tamamlanırsa harika olurdu.

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM anakartı etrafında inşa edilen Hyper SuperServer SYS-221H-TNR, sekiz adet 2,5 inç çalışırken değiştirilebilir NVMe / SATA / SAS sürücü yuvası, çeşitli ağ seçenekleri sağlar ve PCIe bağlantısı için bu sunucu kasası, 8 adede kadar sürücüyü işleyecek şekilde donatılmıştır. Tam çift genişlikli GPU/hızlandırıcı adaptörlerini desteklerken PCIe 5.0 x8 veya 4 PCIe 5.0 x16 yuvası.

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM, hava soğutmalı veya isteğe bağlı sıvı soğutmalı 350 Watt’a kadar TDP Soket E işlemcileri işleyecek şekilde derecelendirilmiştir. Bu Xeon Max 9468 ve Xeon Max 9480 testinin amaçları doğrultusunda, bunların tümü hava soğutması üzerinde gerçekleştirildi ve bu Sapphire Rapids HBM2e işlemciler için çok iyi sonuç verdi.

İlgilenenler için tüm özelliklerin tamamı Supermicro.com adresinde bulunabilir .

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR / X13DEM’in Xeon Max Linux testlerini yürütmek üzere Supermicro ve Intel tarafından gönderilmesinden bu yana bir aydan fazla süre geçtikten sonra, bu platform çeşitli koşullar altında çok iyi çalıştığını kanıtlamaya devam etti. koşullar ve çok sayıda Linux dağıtımı.

2008’den bu yana Supermicro anakartlarını Phoronix’te test ediyorum ve Linux altında her zaman iyi çalıştılar, ancak özellikle günümüzün Linux sunucu pazar payı göz önüne alındığında bu çok da şaşırtıcı olmamalı. Her durumda, Supermicro X13DEM ve Hyper SuperServer SYS-221H-TNR, bu anakartla çalıştırdığım Ubuntu 22.04 LTS, Ubuntu 23.04, AlmaLinux 9, Clear Linux, Arch Linux ve diğerlerinden Linux dağıtımlarında hiçbir sorun göstermedi. Herhangi bir büyük kurumsal Linux dağıtımını veya nispeten yeni bir Linux dağıtım sürümünü çalıştırıyorsanız, bu Supermicro anakartın tüm özelliklerinden yararlanmak için iyi durumda olmalısınız.

Bu kısmen Intel’in, yeni işlemci özelliklerinin Linux çekirdeğinin yukarı akışına aktarılması için erkenden yatırım yaptığı tüm harika mühendislik kaynaklarına ve Linux çekirdeğine, GCC ve LLVM/Clang derleyicilerine ve diğer önemli açık kaynaklara yaptıkları tüm diğer yatırımlara teşekkürler. yeni CPU ve platform özelliklerinin lansman sırasında kullanıma hazır olmasını sağlamaya yönelik projeler.

Hala yapılacaklar listemde, diğer BSD’lerin yanı sıra bu platformda ve daha genel olarak Sapphire Rapids için FreeBSD ve DragonFlyBSD desteğini araştırıyorum… Zaman geçtikçe BSD testleri için bizi takip etmeye devam edin.

Supermicro X13DEM anakartı standart bir AMI UEFI BIOS ve Redfish API desteğine sahip BMC’nin yanı sıra hem HTML5 hem de Java konsolu/KVM desteği de dahil olmak üzere Supermicro anakartların diğer olağan standart eklentilerine sahiptir.

İdeal bir dünyada Supermicro’nun en azından isteğe bağlı olarak platformlarında Coreboot ve OpenBMC’yi desteklediğini görmeyi çok isterim, ancak ne yazık ki henüz o noktada değiliz. En azından endüstrinin Coreboot / tamamen denetlenebilir sistem donanım yazılımına daha fazla müşteri ilgisi yönünde ilerlediğini, sonunda tescilli AGESA’nın yerini alacak yeni AMD openSIL girişiminin ve sistem donanım yazılımının daha düşük seviyelerinde açık kaynağa olan ilginin arttığını görüyoruz. güvenlik, denetim ve güncellenebilir işlevsellik adına. Supermicro, ilerleyen süreçte en azından bazı seçkin Açık Hesaplama Projesi (OCP) ürünlerinde OpenBMC ve OCP OSF Açık BIOS’u destekleyeceğini doğruladı. Bununla birlikte, çalışan Linux ortamlarında ürün yazılımı güncellemelerinin dağıtımını kolaylaştırmak için daha fazla sunucu satıcısının Linux Satıcı Ürün Yazılımı Hizmeti (LVFS) ve Fwupd’yi desteklemeye başlaması harika olurdu.

Supermicro Hyper SuperServer SYS-221H-TNR’nin termal ve güç özelliklerini merak edenler için, 512 GB DDR5 sistem belleğiyle HBM önbellekleme modunda hava soğutmalı iki amiral gemisi Xeon Max 9480 işlemciyle çalışırken bazı istatistikler topladım. Ubuntu 23.04 çalıştıran bu sunucuda çeşitli Linux sunucu iş yükleri test edildi.

Phoronix Test Suite Sistem İzleme ayarlarıyla CPU Sıcaklık Monitörü karşılaştırması.

Yük altında CPU0 Xeon Max 9480’in ortalama sıcaklığı 41 dereceydi ve gözlemlenen tepe değeri 51 dereceydi. Bu hava soğutmalı Xeon Max sunucusu için hiç de fena değil! Boşta sıcaklık 31 derece civarındaydı. HBM2e’nin sıvı soğutmalı yerine hava soğutmalı olması konusunda Xeon Max ile ilgili başlangıçta bazı endişeler vardı, ancak bu Supermicro sunucu şu ana kadar yaptığım tüm Xeon Max 9468/9480 testlerimde iyi sonuç verdi.

Phoronix Test Suite Sistem İzleme ayarlarıyla Sistem Sıcaklığı Monitörü karşılaştırması.

Xeon Max 9480 işlemcileri çalıştırırken genel sistem sıcaklıkları da bu Supermicro 2U sunucu için iyi durumdaydı.

Sürücü Sıcaklığı (nvme0n1) Phoronix Test Suite Sistem İzleme ayarlarıyla kıyaslamayı izleyin.

Bu Supermicro sunucunun yerleşiminde NVMe sürücü havalandırmasında sorun yok.

Phoronix Test Suite Sistem İzleme ayarlarıyla CPU Güç Tüketimi Monitörü karşılaştırması.

İki soketli Xeon Max 9480’in yük altında birleşik güç tüketimi, en azından Intel PowerCap / RAPL sysfs arayüzü aracılığıyla açığa çıkanlar için, 1087 Watt’lık kaydedilen zirve ile ortalama 601 Watt civarındaydı. Ancak bazen PowerCap arayüzü biraz hatalı görünebilir. AC sisteminin güç tüketimi de IPMI arayüzü aracılığıyla izlendiğinden ve aynı kıyaslama seti için raporlandığından:

Phoronix Test Suite Sistem İzleme ayarlarıyla Sistem Güç Tüketimi Monitörü karşılaştırması.

Supermicro SuperServer SYS-221H-TNR, PowerCap arayüzünün rapor edilen 1087 Watt’ından daha düşük olan 897 Watt’lık bir zirveyle ortalama 773 Watt civarında toplam güç çekiyordu.

Her halükarda bunlar, Xeon Max 9480 işlemcilerden ikisini kullanırken bile SuperServer SYS-221H-TNR’de herhangi bir termal/güç sorunu olmadığını teyit eden bazı temel rakamlardır. Bireysel kıyaslamalarla ve test başına güç/termal ölçümlerle ilgilenenler tüm ham verilerimi burada bulabilirler .

Şu ana kadar bu SuperMicro 2U Sapphire Rapids sunucusunun test için kullanıldığı Phoronix makaleleri arasında Intel Xeon Max 9480/9468, HBM2e ile HPC ve Yapay Zeka İş Yüklerinde Önemli Artış Gösteriyor ve Intel Xeon Max Performansı AMX + HBM2e ile Güçlü Bir Kombinasyon Sağlıyor . Supermicro’nun SYS-221H-TNR’sine sahip Intel Xeon Max CPU’lar için daha ileri testler devam ediyor. Şimdiye kadar çok sağlam bir platformdu ve daha fazla kıyaslama için bizi takip etmeye devam edin.

Bu testi mümkün kıldıkları için Intel ve Supermicro’ya teşekkür ederiz. Hyper SuperServer SYS-221H-TNR hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler Supermicro.com adresini ziyaret edebilirler .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir