Intel’in VMware Horizon için Lisanssız GPU’ları VDI Oyununu Değiştiriyor

Intel’in VMware Horizon için Lisanssız GPU’ları VDI Oyununu Değiştiriyor

 

GPU’lar modern sanal masaüstü altyapısı (VDI) uygulamalarında temel dayanak noktası haline geldi ve haklı olarak da öyle. Sanal masaüstlerinin gücünü büyük ölçüde artırır ve kullanım senaryolarını genişletir. Ancak VDI uygulamasının en büyük sorunlarından biri lisanslamanın karmaşıklığıdır. Intel, kullanıcıları dinledi ve VDI GPU pazarında daha fazla ilgi çekme fırsatını fark ederek, VDI için güçlü bir GPU olan yeni GPU Flex Serisini piyasaya sürdü ve bunları lisanslama ihtiyacını ortadan kaldırarak uygulamayı basitleştirdi!

Yapay zeka uzmanımız Jordan Ranous, Intel İnovasyon etkinliğine katıldı ve Intel’in duyurusuna verilen tepkiyi ölçmeyi kendine görev edindi. Görüştüğü her VMware Horizon SE, lisanslamadaki değişiklik konusunda çok heyecanlıydı ve bu, bunun GPU özellikli masaüstü bilgisayarları daha uygun fiyatlı hale getireceği ve dağıtımı basitleştireceği gerçeğini yansıtıyordu.

VMware, Nisan ayında VMware Horizon’da Flex Serisi GPU’lara yönelik desteği duyurdu ve Intel, kullanılabilirliği duyurmak için İnovasyon etkinliğini kullandı. GPU teknolojisine odaklandığımızdan, Flex Serisi GPU’yu çalışırken yakından incelemenin iyi bir fikir olacağını düşündük.

Intel Flex GPU'lar

Intel Innovation 2023’teki en çok konuşulan konu Intel GPU’lar ve bunların yapay zeka kullanım durumları olsa da, çok sayıda katılımcı VDI uygulaması ve bunun olası sonuçlarıyla ilgilendi.

Şu anda Intel Data Center Flex GPU’nun 140 ve 170 olmak üzere iki modeli mevcuttur. Flex 140, iki adet 8 Xe çekirdekli GPU’ya sahip düşük profilli 75 W’lık bir GPU’dur; 170 ise daha yüksek en yüksek performans için tek bir 32 Xe çekirdekli GPU’ya sahip 150 W’lık bir GPU’dur.

Intel’e göre yeni GPU’lar:

  • HEVC 1080p60’ta NVIDIA A10’a kıyasla yarı güçle beş kat daha fazla medya kod dönüştürme verimi sağlayın.
  • 8K 60 gerçek zamanlı kod dönüştürme sağlarken sektörün bir saniyelik gecikme ihtiyacını karşılayabilir.
  • HEVC, AV1, AVC ve VP9’da NVIDIA A10’un yarısı kadar güçle iki kat kod çözme verimine sahip olun.
  • Sekiz adede kadar eşzamanlı 4Kp60 akışı veya 30’dan fazla eşzamanlı 1080p60 akışı desteği.

Flex GPU’nun bir başka ilginç özelliği de yerleşik AV1 kodlayıcıya sahip ilk GPU olmasıdır. AV1 telifsizdir ve Google, Amazon, Apple, Intel ve diğer teknoloji devlerinin yardımıyla oluşturulmuştur. AV1, AVC ve HEVC’ye göre sıkıştırma verimliliğini önemli ölçüde artırır ve bant genişliğinde yüzde 30’dan fazla iyileşme sağlar.

Testlerde Intel, düşük ila orta düzeyde grafik performansı gereksinimleri olan tipik bir bilgi çalışanına dayanarak, her Flex Serisi 140 GPU’nun GPU başına 12’ye kadar ve 170 için GPU başına 16’ya kadar VDI oturumunu destekleyebildiğini buldu. Intel konuyu detaylandırarak şunları açıkladı:

“VDI çözümü perspektifinden bakıldığında, VDI oturumu başına sanal görüntüye uygulanan yapay bir sınırlama yoktur. Bu yalnızca VDI uzaktan iletişim aracısının yeteneklerine ve Intel oneAPI Video İşleme Kitaplığı’nın (oneVPL) kullanımına göre belirlenir. VDI oturumu başına desteklenebilecek maksimum ekran çözünürlüğü ve eşzamanlı ekran sayısı, GPU yerel belleğinin ve kodlama kapasitesinin (yani GPU zaman dilimi) kullanılabilirliğine bağlıdır.

Intel, VMware Virtual Shared Graphics paravirtualization (vSGA) desteğini piyasaya sürdüğünde, daha az talepkar kullanıcılar daha yüksek konuk yoğunluğuna sahip olacak.

Intel, kullanıcıların VDI uygulamalarında GPU’ları lisanslama konusunda yaşadıkları sıkıntının farkındadır. Flex VDI web sayfasında, Flex GPU’nun temel özellikleri olarak lisans ücreti olmaması, esnek vGPU yönetimi ve esnek performans özellikle belirtilmektedir.

VMware ve VMware kullanıcıları yeni Flex GPU’larla ilgili heyecanlarını gizleyemediler. Horizon, VMware Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Arindam Nag, VMware’in sertifikalı GPU topluluğunu Intel Veri Merkezi GPU Flex Serisi ile genişletmekten ve müşterilerimize GPU tedarikçisi seçiminde daha fazla seçenek sunmaktan heyecan duyduğunu açıkladı.

Horizon uzmanı Tristan Todd, lisanslamadaki yeniliğin, GPU kaynaklarının yetkilendirilmesini ve konumlandırılmasını basitleştireceğini ve teslimatı, sahip olunması ve çalıştırılması daha kolay, iyi bir kullanıcı deneyimi haline getireceğini ekledi.

VMware vExpert ve VDI uzmanı Stephen Wagner, lisanslamadaki değişikliğin oyunun kurallarını değiştirebileceğini düşündü ve Flex Serisi GPU’lar, ek lisanslama maliyetleri olmadan GPU grafiklerinin gerçek SR-IOV tabanlı sanallaştırmasını geri getiriyor. Yeni GPU’ların ve lisans ücretlerinin ortadan kaldırılmasının, diğer GPU satıcıları arasında yeniliği teşvik edeceği ve rekabeti artıracağı ve daha uygun maliyetli çözümleri zorlayacağı yönünde fikir birliği var.

Intel’in basit bir lisanslama modeliyle VDI pazarına yeni bir GPU serisi sunmasından büyük heyecan duyuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir